Іран запросив українських спеціалістів для розшифрування «чорних скриньок»

«Іранці можуть залучити наших фахівців, мовляв, «Розшифруймо тут, на місці». А потім скажуть: «Навіщо вам тепер «чорні скриньки»?» Такі побоювання висловив Володимир Зеленський в ефірі ТСН. Тиждень.

Чому це важливо. Раніше Іран неодноразово говорив про те, що у нього немає технологій, щоб розшифрувати «чорні скриньки» збитого літака. Так само неодноразово йшлося про те, що Іран все ж поверне бортові самописці Україні. Проте досі ці пристрої в Ірані.

Детальніше. Іран запросив українських спеціалістів прилетіти 3 лютого до розшифрування «чорних скриньок» літака авіакомпанії МАУ, який був збитий під Тегераном 8 січня. Український президент запевняє, що вітчизняні фахівці повинні мати повноваження забрати пристрої за неповного розшифрування на місці.

Володимир Зеленський зазначив: Ми цього дуже боїмося, тому що можуть запросити наших фахівців до їхньої лабораторії, але вже тоді нам наші спеціалісти сказали, що технічно вони не готові до правильного, правдивого розшифрування. Ми хочемо взяти ці скриньки. Про це уже говорили з представником іранської сторони, і він сказав: «Якщо ми не зможемо їх розшифрувати, ми їх вам віддамо». Я сказав: «Мені ваш Президент теж давав слово, що ми будемо допущені до будь-яких предметів, до будь-яких доказів і зможемо взяти «чорні скриньки».

Довідка. «Чорні скриньки» — це неформальна назва бортового самописця. Це пристрій, який записує основні параметри польоту, внутрішні показники систем літака, переговори екіпажу. Інформацію з «чорних скриньок» зазвичай використовують, щоб з’ясувати причини аварії та уникнути їхнього повторення у майбутньому.

Насправді «чорна скринька» не чорного кольору і не виглядає як  скринька. Це електронний блок у міцному герметичному помаранчевому або червоному корпусі. Має форму кулі або циліндра. Інформацію записують на магнітні носії, наприклад, на металевий дріт або магнітну стрічку. У нових пристроях використовується флеш-пам’ять. Для полегшення пошуку чорних скриньок у них вбудовують радіомаяки, які автоматично вмикаються у разі аварії.

Контекст. Нагадаємо, що 8 січня 2020 року в Ірані розбився літак рейсу PS 752 «Тегеран — Київ» авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ). Загинуло 176 осіб, з них 11 українців.

Уже 11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив літак МАУ. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових ісламської революції (військова гілка виконавчої влади Ірану). 

По 80 тисяч доларів пропонував Іран сім’ям українських загиблих в авіакатастрофі. Україна не погодилася. Володимир Зеленський сказав: «Мені здається, що це замало. Коли дружина загиблого каже, що чоловік був єдиним годувальником, а в неї роботи немає і дитині треба до інституту вступати — 80 тисяч доларів це зовсім замало. Хоча, звичайно, людське життя не вимірюється жодними грошима, але ми будемо тиснути, щоб виплати були більшими». За словами гаранта, Україна позиватиметься до міжнародного суду.

Іран від самого початку знав, що літак МАУ збила ракета. Про це свідчить запис розмови між диспетчерською Тегерана та екіпажем іранського літака, що у момент катастрофи саме йшов на посадку. Володимир Зеленський розповів: «Наш літак злетів, а о 6:30 повинен на посадку був іти іранський літак. Він все це бачив, і екіпаж почав розмовляти з диспетчером. Там все чути. Він каже: «Мені здається, що летить ракета». Він це говорить і перською, і англійською мовами. 

Цей запис доводить, що іранська сторона знала від самого початку, що наш літак збила ракета, це їм було відомо вже на момент збиття. Після цього пострілу іранський диспетчер виходить на зв’язок з нашим літаком дуже багато разів, але там тиша», — наголосив глава держави.

Фото: pexels.com

Скіфські прикраси таки належать Україні. Чому важливе рішення суду в Нідерландах?

Історія та культурне надбання Криму є невіддільною частиною історії України. Зокрема, скіфські прикраси є цінним артефактом для вивчення Криму, його культури та самобутності. У матеріалі розповідаємо, що таке «скіфське золото» та чому важливо, аби його повернули Україні.

Читати далі
+ 153 слів

Супутник зафіксував вибухи на дамбі перед руйнуванням. Останні новини про Каховську ГЕС

Супутники США зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням. Проте розвідувальні служби США досі не мають жодних переконливих доказів, щоб однозначно сказати, хто підірвав дамбу. Про це повідомляє NYT з посиланням на високопоставленого чиновника адміністрації. 

Читати далі
+ 44 слів

У Маріуполі комунальники влаштували бунт

У тимчасово окупованому Маріуполі водії «Міськводоканалу» оголосили страйк через невиплату зарплати протягом двох місяців. Це загрожує повною зупинкою водопостачання в Маріуполі.

Читати далі
+ 7 слів

РФ передала Угорщині 11 українських військовополонених. Україна не знала про це

WTF

Україна дізналася про те, що Москва передала Будапешту одинадцять українців угорського походження, із публічних заяв віцепрем‘єр-міністра Угорщини. Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

Читати далі
+ 10 слів

У Києво-Печерській лаврі вперше помоляться за упокій Івана Мазепи

У День Всіх святих, 11 червня, у Всіхсвятській церкві Києво-Печерської лаври, яку збудували за кошти Івана Мазепи, відбудеться богослужіння з нагоди 325-річчя освячення храму. Раніше там звучала анафема, яку наклав Петро І на гетьмана. Тепер у Лаврі помоляться за упокій Мазепи.

Читати далі
+ 117 слів

РФ обстріляла лікарню в Гуляйполі

Попередньо відомо про двох загиблих працівників лікарні — молодшу медсестру та сантехніка. Ще двоє людей — поранені. Про це повідомили в Офісі Президента.

Читати далі
+ 5 слів

Наслідки підриву Каховської ГЕС в областях: що зараз відбувається на Херсонщині, Миколаївщині та в Одесі

Станом на 12:00 9 червня на Херсонщині підтопило 34 населених пункти на звільненій частині та 14 — на тимчасово окупованій. Загинуло щонайменше п’ятеро людей, 11 травмувалися, ще 13 — зникли безвісти. Загалом вдалося евакуювати 2412 осіб. 

Читати далі
+ 67 слів

«Укренерго» рекомендує користуватись потужною технікою у вечірні години

«Укренерго» закликає перенести використання потужної техніки з вечірніх годин на ніч та день, аби зменшити навантаження в енергосистемі та полегшити її балансування.

Читати далі
+ 14 слів
Що там ще
+ 6514 новин