Мітинги проти і за Лукашенка: що відбувається у Мінську

Noo

У восьмий день протестів, 16 серпня, у Білорусі відбувалися два мітинги. Перший ― Марш свободи проти влади, який незалежні спостерігачі вважають наймасовішим в історії країни. Другий ― штучний провладний мітинг, на який примусово привезли бюджетників. Він відбувся на підтримку президента Олександра Лукашенка, який сфальсифікував вибори. Про це повідомляє The Бабель.

Чому це важливо. Масштаби мітингів дуже відрізняються. За Лукашенка зібралося 50-65 тисяч людей за підрахунками влади (хоча ЗМІ пишуть про 5-10 тисяч). А проти нього вийшло близько 200 тисяч білорусів.

Пояснюємо, що відбувалося: провладний мітинг

Мітинг на підтримку Лукашенка відбувся біля Будинку уряду на центральній площі Незалежності. Тривав він близько півтори години. Пів години говорив Лукашенко. Він відмовився від проведення повторних виборів: «Підемо на вибори ― загинемо». Не забув президент-фальсифікатор згадати й про Україну, яка буцімто наказує провести повторні вибори. Також говорив про те, що ніколи не зрадить білоруський народ, а голоси протестувальників проти чинної влади, «хоча їх і меншість», він почув.

Провладний мітинг закінчився швидко. Люди почали розходитися через десять хвилин після виступу «Бацьки».

Марш свободи

Після закінчення мітингу за Лукашенка почався опозиційний Марш свободи. За підрахунками ЗМІ й незалежних спостерігачів, у ньому взяли участь близько 200 тисяч людей і це був наймасштабніший протест в історії Білорусі. Мітингувальники несли біло-червоно-білі національні прапори. Протести проти Лукашенка відбувалися не лише в Мінську, а й у Бресті, Гродні, Мозирі, Могильові та інших містах.

На заході виступила представниця обʼєднаного штабу, соратниця Світлани Тихановської Марія Колеснікова. Вона закликала «боротися зі страхом» і зазначила, що опозиція домагатиметься відставки Олександра Лукашенка й нових виборів.

Марш відбувся мирно, ніхто не постраждав.

Що відбувається станом на зараз?

У Білорусі працівники державних каналів та робітники заводів не вийшли на роботу. Вони страйкують за відставку голови Центральної виборчої комісії Лідії Єрмошиної, визнання результатів виборів недійсними й скасування цензури в ЗМІ.

Олександр Лукашенко вперше вийшов до протестувальників. Він сказав: «Ми провели вибори. Поки ви мене не вб’єте, інших виборів не буде». У той час люди кричали йому «Йди» і «Забирайся».

Яку роль може відіграти Росія в подальшому?

Олександр Лукашенко говорив по телефону з президентом Росії Володимиром Путіним. За словами президента Білорусі домовилися про те, що за першої ж потреби з Росії «нададуть всебічну допомогу для забезпечення безпеки Білорусі». Тобто сценарій з появою російських військових в українському Криму й на Донбасі має всі шанси повторитися в Білорусі.

Що взагалі треба знати про протести в Білорусі?

Протести у Білорусі почалися 9 серпня після «перемоги» Лукашенка на виборах президента. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни. Відбувалися затримання, побиття й сутички з військовими. Чимало протестувальників постраждали, сотні затримані. 

Друга ніч протестів у Білорусі: від’їзд Тихановської, коктейлі Молотова та перша смерть. Білоруси продовжили вуличні протести у другу ніч після оприлюднення попередніх результатів виборів. У хід пішли коктейлі Молотова, одна людина загинула. У цей час опозиційна кандидатка Світлана Тихановська, яка за попередніми результатами виборів посіла друге місце, покинула Білорусь і прибула у Литву.

Потім відбулося звільнення мітингарів, зізнання у фальсифікаціях. У кількох білоруських містах звільнили понад 200 людей, яких затримали на акціях протесту після президентських виборів 9 серпня. Журналісти припускають, що звільняють людей, яких затримали вночі з 9 на 10 серпня та засудили до трьох діб ув’язнення.

Спікерка Ради республіки Наталія Качанова звернулася до білорусів і запевнила, що президент Лукашенко почув думку трудових колективів білоруських підприємств і доручив розібратись «по всіх фактах затримань». А у ніч із 13 на 14 серпня ОМОН уже не бив та не затримував протестувальників на вулиці, навпаки, затриманих почали випускати із СІЗО. Після цього багато з них опинилися у лікарнях з побоями. 

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: unian

Творець українського майбутнього — В'ячеслав Чорновіл

LIKE

25 березня вшановують пам’ять В’ячеслава Чорновола ー дисидента, політика, журналіста та борця за українську державність. У цей день він потрапив у автокатастрофу, після чого злочинці добили його в автівці, про що свідчили сліди на голові. 

Читати далі
+ 80 слів

37% українці мають родичів або знайомих, які загинули або були поранені — соцопитування

На запитання «Чи маєте Ви родичів або близьких знайомих (військових чи цивільних), які загинули або були поранені внаслідок військових дій чи обстрілів після 24 лютого 2022 року?» 37% респондентів дали ствердну відповідь. Про це йдеться в опитуванні Центру Разумкова.

Читати далі
+ 49 слів

Швеція схвалила надання військової допомоги Україні

 

Серед обіцяного військового обладнання — танки, боєприпаси, артилерійські системи типу Archer і Robot 97. Парламент країни підтримав пропозицію уряду про безкоштовну передачу військової техніки Україні. Про це повідомила пресслужба Риксдагу. 

Читати далі
+ 32 слів

«ПТАХ: вірші, що стали піснями»: артбук Сергія Жадана вийде друком

LIKE

«ПТАХ: вірші, що стали піснями» це проілюстрована збірка віршів Сергія Жадана, які стали основою пісень українських виконавців. Книжка вийде у травні 2023 року у видавництві «Ковчег Україна». Про це повідомляє «Суспільне. Культура». 

Читати далі
+ 113 слів

Україну викреслили зі списку держав, які не протидіють корупції

Сьогодні група держав Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила четвертий проміжний звіт щодо запобігання корупції серед членів парламенту, суддів і прокурорів.

Читати далі
+ 13 слів

Укрзалізниця запустила поїзд Львів — Краматорськ

Потяг №104/103 Львів — Краматорськ буде курсувати через день. Про це у своєму телеграмі повідомила пресслужба Укрзалізниці.

Читати далі
+ 22 слів

Три інженерні машини Dachs та кулемети передала Німеччина для України

У новому пакеті допомоги кулемети, запасні частини для броньованої техніки, дрони та інженерні броньовані машини Dachs. Про це йдеться на сайті Федерального уряду ФРН.

Читати далі
+ 100 слів

Українці можуть безплатно отримати необхідні речі на новій благодійній платформі

Дошку оголошень Sharity.place створили, щоб допомагати українцям, що були змушені покинути свій дім через війну. Про це пише Bazilik Media.

Читати далі
+ 58 слів
Що там ще
+ 5893 новин