Де зараз тривають протести у світі та чому?

Мітинги проти фальсифікацій виборів, протести проти затримань переможців народного волевиявлення, боротьба за право вільно голосувати та самостійно обирати владу, демонстрації проти поліцейської жорстокості — так люди у різних частинах світу намагаються вибороти для себе права та свободи. У яких саме країнах зараз тривають протести та з чим вони пов’язані — розповідаємо у тексті.

Чому це важливо. Громадський активізм людей у різних країнах світу може подати приклад для інших відстоювати власні права.

Білорусь. Там з 9 серпня, після проведення президентських виборів, тривають протести незгодних з офіційними результатами волевиявлення. Згідно з ними, перемогу здобув Олександр Лукашенко. Люди майже щодня виходять на акції протесту не лише у столиці країни — Мінську, але й в інших містах: Гомелі Вітебську. Силовики розганяють демонстрантів водометами та сльозогінним газом. Лукашенко тим часом провів таємну «інавгурацію». Протести у країні не стихають.

Росія. Там тривають протести у Хабаровському краї. Вони почалися з 11 липня цього року і відбуваються майже щодня. Причина мітингів — арешт губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала й призначення замість нього нового чиновника з Москви. Окрім того, люди виходили протестувати, висловлюючи обурення через отруєння російського опозиціонера Олексія Навального та закликаючи Путіна піти.

Болгарія. У цій країні антиурядові протести відбуваються регулярно протягом трьох місяців. Люди вимагають відставки уряду на чолі з прем’єр-міністром Бойко Борисовим та проведення дострокових виборів. На думку демонстрантів, він причетний до корупційних злочинів і тісно пов’язаний з олігархами. Борисов відмовляється йти в дострокову відставку. Термін його повноважень на посаді прем’єра закінчується у березні 2021 року. Ще одна вимога пікетувальників — відставка генерального прокурора Болгарії Івана Гешева. Його теж вважають залученим в корупційні та інші протизаконні схеми. На попередніх акціях протесту справа нерідко траплялися сутички демонстрантів з поліцією та затримання мітингарів.

Киргизстан. Протести спалахнули вночі 6 жовтня цього року після оголошення попередніх результатів парламентських виборів. Згідно з ними, до парламенту проходять провладні партії. Невдоволені вийшли на вулиці та заявили, що такі результати сфальсифіковані. Мітингарі захопили будівлю, де працює президент та парламент, звільнили з СІЗО експрезидента, засудженого за корупцію. Наступного дня ЦВК країни скасували результати виборів.

Франція. У вересні цього року у країні поновилися протести жовтих жилетів. Протести, названі на честь жовтих жилетів підвищеної видимості, почалися у листопаді 2018 роки після громадського невдоволення підвищенням податків на пальне. Згодом ці податки скасували, але рух зберігся і перетворився у широкий антиурядовий протест. Зараз мітинги неперіодичні, останній відбувся 12 вересня, а передостанній — 14 березня цього року.

Німеччина. Там періодично відбуваються протести проти посилення карантину у країні. Мітингувальники вважають, що небезпека від коронавірусу перебільшена і виходять на акції протесту. Останній великий мітинг відбувся 21 вересня у Дюссельдорфі.

Іспанія. Протести там почалися після розпорядження влади з 21 вересня ввести суворий карантин у кількох бідних районах Мадрида, де люди живуть дуже щільно, що сприяє поширенню коронавірусу. Це викликало протести у Мадриді, на які вийшли кілька тисяч людей. Керівниця автономної громади Мадрида Ізабель Діас Аюсо навіть звернулася за допомогою до армії для боротьби зі спалахом коронавірусу в іспанській столиці та її околицях.

США. Протести у різних містах цієї країни періодично спалахують через расизм. Наймасштабніші акції почалися після убивства поліцейськими темношкірого американця Джорджа Флойда у травні цього року. Люди протестують проти жорстокості правоохоронців. Поряд з акціями подекуди грабують крамниці та кафе. Останні демонстрації відбулися наприкінці вересня цього року як реакція людей на оголошення рішення присяжних у справі про вбивство афроамериканки Бреонни Тейлор у ході поліцейського рейду в березні. Двоє поліцейських міста Луївілль, штат Кентуккі, отримали кульові поранення під час протестів.

Гонконг. Масові акції протесту почалися у березні 2019 року. Спочатку протестувальники вимагали скасувати поправку до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Протестувальники вимагають демократичних реформ, зокрема загального виборчого права (зараз очільника Гонконгу призначає уряд Китаю), розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем. Протести відбуваються періодично, остання демонстрація відбулася у вересня цього року, тоді затримали 90 мітингувальників.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

У Джанкої вибух знищив ракети «Калібр». Головне за ніч і ранок 21 березня

Ввечері 20 березня в тимчасово окупованому Криму пролунала низка вибухів, окупаційна влада заявила про атаку безпілотниками. У Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомили, що у Джанкої знищили російські крилаті ракети типу «Калібр НК» під час їхнього транспортування залізницею.

Читати далі
+ 114 слів

США передали Україні озброєння на 350 мільйонів доларів

LIKE

Сьогодні держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив про пакет військової допомоги для України. 

Читати далі
+ 59 слів

ЄС узгодив закупівлю мільйона боєприпасів для України

LIKE

Члени Європейського Союзу погодили колективну закупівлю мільйона боєприпасів для ЗСУ. Про це написала прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас у своєму Twitter.

Читати далі
+ 109 слів

Велика Британія та Україна підписали угоду про цифрову торгівлю. Що це значить?

LIKE

Мета підтримати українську економіку та посилити британсько-українські торговельні та інвестиційні зв’язки. Про це йдеться на сайті британського уряду. 

Читати далі
+ 134 слів

Фінляндію ушосте визнали країною найщасливіших людей. А Україна піднялася з 98 місця на 92

Noo

У щорічному Глобальному звіті про щастя оприлюднили статистику щодо рівня щастя у різних країнах, яку готують науковці США на основі опитувань. 

Читати далі
+ 43 слів

Шкарлета звільнили з посади міністра освіти

Сьогодні Верховна Рада відправила у відставку трьох міністрів, серед них — очільника Міносвіти Сергія Шкарлета.

Читати далі
+ 52 слів

Як проголосувати за створення антикорупційної ради і навіщо

На платформі Національного агентства з питань запобігання корупції відбудеться голосування для обрання 15 членів Громадської антикорупційної ради. Про це оголосили в Міністерстві оборони України. Мета — підвищення прозорості та боротьби з корупцією в Міністерстві оборони.

Читати далі
+ 57 слів

На окупованій Луганщині загарбники влаштовують провокації з українським прапором

У Луганській області окупанти вдаються до провокацій при розшуку партизан. Про це повідомляє Луганська обласна військова адміністрація у Telegram.

Читати далі
+ 22 слів
Що там ще
+ 5836 новин