Як мала відбутися «вагнерівська спецоперація» в Україні: розповів її координатор

WTF
Noo

Українські спецслужби планували схопити 33 найманців приватної компанії «Вагнера» 24 липня 2020 року в аеропорту «Бориспіль». Ці вагнерівці причетні до низки резонансних терористичних актів. За кілька місяців до цього їх  завербувала українська сторона. Але спецоперація зірвалася. Про це розповіла людина, яка представилася координатором спецоперації в Україні, пише mind.ua. 

Чому це важливо. Затримання вагнерівців в Україні могло б допомогти довести присутність російських військових на Донбасі.

Детальніше. Найманці, яких мали затримати в Україні, раніше воювали на боці Росії на Донбасі, причетні до убивства 298 пасажирів малазійського боїнгу MH17 російською ракетною установкою «Бук», збиття українських військових літаків «Іл-76» у Луганську та вертольота «Мі-8» під Слов’янськом.

У той день вони були переконані, що летять до Венесуели за вигідним контрактом. Секретна спецоперація йшла за планом, втім, напередодні дня «Х» Президент Володимир Зеленський та голова його Офісу Андрій Єрмак перенесли дату затримання, хоча група найманців уже прибула до Мінська з квитками на літак до Венесуели із пересадкою у Стамбулі.

Потім затримання найманців усе ж відбулося, але уже білоруськими спецслужбами, а не українськими. Хоча врешті вагнерівці повернулися до Росії, не покарані за свої злочини. 

Розповідь координатора спецоперації

Видання mind.ua записало розмову чоловіком, який назвав себе координатором операції та залишився анонімним із міркувань безпеки. Повну версію розмови можна переглянути отут. Ось кілька цитат із його оповіді:

  • Мені достеменно відомо, що вже надійшли вказівки знищувати всі матеріали справи, які стосуються цієї спецоперації у всіх правоохоронних і не тільки органах України. Ще кілька днів — і не буде чого піднімати. Не буде що реанімовувати, шукати. Воно десь може «пропасти». 
  • Організація цієї спецоперації — виключно оперативна робота. Вона не має жодного стосунку до якихось політичних аспектів або якихось наказів зверху. Тобто це найзвичайніша робота найзвичайніших хлопців зі спецслужб. Класична схема, яка відбувається у 90% випадках. Коли люди думають, що це якісь накази зверху, вони глибоко помиляються. Накази зверху надходять уже набагато пізніше. 
  • Матеріали цієї спецоперації надійшли до нас з головного управління розвідки. Вони містили дати ще минулого року. Приблизно влітку минулоріч ця операція почалась, я підозрюю.
  • П’ятнадцять осіб із двадцяти восьми, які нас цікавили, — це були особи, які вміють використовувати ПЗРК «Ігла». І не тільки вміють, а й використовують. Усі збиті військові літаки («Іл-76», «Ан-26» і всі інші) — будь-яке збиття літака або гелікоптера із нашими військовими особами — це їхніх рук справа. 
  • Звичайно, що це не всіх терористів ми зібрали в один літак. Але дуже велику кількість. І, мабуть, що таку концентрацію явних ворогів нашої країни ще в одному місці ніхто не збирав. І не мав реальної можливості їх зупинити і притягнути до відповідальності в майбутньому. 
  • Мені здається, Президент не зрозумів серйозність справи. Так буває. Коли приходять і тобі кажуть, що «буде ось так, і в нас все готово; буде літак летіти і завтра все станеться». А у відповідь людина чує: «Перенесіть спецоперацію на три дні, бо зараз будуть дуже важливі переговори із російською стороною по полонених». А йому кажуть: «Та тут дуже серйозно все. Просто нереальний рівень серйозності» — «Все ж таки, зробіть все, але перенесіть операцію».

Довідка. «Група Вагнера» — приватна військова компанія (ПВК), яка не входить у регулярні збройні сили (ЗС) Росії і не має юридичного статусу на її території. Існування «ПВК Вагнера» у Росії заперечують. Кремль лише визнає, що росіяни можуть брати участь в бойових діях за кордоном як приватні особи. Найманство у Росії заборонене. 

Військові підрозділи «ПВК Вагнера» налічували в різний час і за різними даними від 1350 до 2 тисяч осіб. За даними німецької газети Bild, загальна чисельність найманців досягає 2500 чоловік. За деякими оцінками, негласно курує «ПВК Вагнер» Головне розвідувальне управління (ГРУ) Генштабу ЗС РФ. «ПВК Вагнера» була сформована на базі військової компанії «Слов’янський корпус», яка виконувала бойові завдання у Сирії ще у 2013 році.

Позиція Служби безпеки України

СБУ офіційно заявила, що такої спецоперації не було. Призначений 5 серпня керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов сказав, що його відомство не причетне до організації цієї спецоперації.

Що ще варто знати про затримання вагнерівців та роль України у цьому:

  • Скандал довкола Єрмака та «вагнерівців»: що відбувається? Затримання найманців з приватної російської компанії «ПВК Вагнера», за повідомленням журналіста Юрія Бутусова й Української правди, мало бути спецоперацією Служби безпеки та військової розвідки. Її, начебто, не вдалося реалізувати через голову Офісу президента Андрія Єрмака і президента Володимира Зеленського. Єрмак та СБУ кажуть, що ця інформація ― фейк, який опублікували в російському ЗМІ. 
  • Російські бойовики у Білорусі: як туди потрапили і який стосунок мають до України? Напередодні у Білорусі затримали 33 російських бойовиків з приватної військової компанії «Вагнера». Вони прибули з Росії «для дестабілізації ситуації під час виборчої кампанії». Група оселилася в санаторії під Мінськом.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня.

Фото: pexels.com

ПВК «Вагнера» вербують новобранців у Twitter та Facebook

Через значні втрати бойових сил приватна воєнна компанія «Вагнера» використовує соціальні мережі для вербування медиків, психологів та операторів дронів. Про це повідомляє Politico.

Читати далі
+ 47 слів

РФ втрачає ініціативу у війні — британська розвідка

Замість просування до власних військових цілей, Росія почала реагувати на удари, які наносить Україна. Про це повідомляє британська розвідка.

Читати далі
+ 17 слів

Що не так з «розшуком» Залужного та Сирського в РФ? Пояснення Міноборони

Так росіяни хочуть вирішити два завдання: нівелювати статус України як жертви міжнародного злочину агресії та формально урівняти їхні злочинні дії з нашими оборонними, а також здійснити психологічний тиск і деморалізацію українських військових, пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Читати далі
+ 25 слів

У Північній Кореї засудили до довічного дитину та батьків

2-річного хлопчика разом з батьками засудили до довічного ув’язнення у трудовому таборі. Причина — у сімʼї знайшли Біблію. Про цей інцидент, який стався ще у 2009 році, розповіли в Держдепартаменті США. 

Читати далі
+ 14 слів

США оголосять про новий пакет допомоги на 300 мільйонів доларів. Головне за ніч і ранок 31 травня

Зранку було чути вибух у Межиріцькій громаді Павлоградського району Дніпропетровської області. Ворог атакував транспортне підприємство. Відомо, що внаслідок атаки легке поранення отримав 8-річний хлопчик. Нині інформація уточнюється.

Читати далі
+ 123 слів

Петиція про заборону імпорту книжок з РФ набрала 25 тисяч підписів

Документ очікує розгляду глави держави. Тим часом українці продовжують підписувати його. Про це повідомив народний депутат Володимир В‘ятрович.

Читати далі
+ 2 слів

Призовний вік знизили із 27 до 25 років. Що це змінює?

LIKE

Раніше призову підлягали чоловіки до 27 років, через що не могли бути мобілізовані. Тепер граничний вік знижено до 25. Про прийняття законопроєкту повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Законопроєкт №9281 прийняли в цілому, тепер його має підписати Президент.

Читати далі
+ 11 слів

Військові можуть отримати довшу відпустку та додаткові виплати

У першому читанні Верховна Рада підтримала закон № 9342. Нині він чекає на друге читання, аби його прийняли остаточно. Після ухвалення цього документа військові зможуть отримати 40 днів відпустки під час дії воєнного стану — 30 днів щорічної та 10 днів — за сімейними обставинами.

Читати далі
+ 28 слів
Що там ще
+ 6417 новин