Як дбати про якість свого сну. 17 березня світ відзначає Міжнародний день сну

Цього дня міжнародні медичні організації нагадують світовій спільноті про проблему з недосипанням та наголошують про важливість сну для здоров’я. У воєнний час питання здорового сну для українців стало гострішим. Про це свідчить опитування соціологічної групи «Рейтинг». За даними цього дослідження лише 47% українців після початку повномасштабного вторгнення мають повноцінний сон.

Як зазначає Уляна Супрун у своєму блозі, розлади сну можуть бути спричинені стресом та депресією. Згідно з опитуванням центру Разумкова, 46,5% українців на початку повномасштабного вторгнення відчували себе у стані стресу, паніки та невпевненості. На цей момент дослідження вказує, що 16% громадян України вважають себе такими, що перебувають у стані стресу та паніки. Попри це, проблема сну залишається злободенною.

Вплив на організм

Сон фундаментальна потреба кожної людини. Відповідно, від якості сну залежить здоров’я людини. Уляна Супрун у своєму блозі зазначає, що може трапитися, якщо людина отримує недостатньо сну. До прикладу, хронічний брак сну призводить до набору ваги, а також з’являються більші шанси на розвиток деменції та серцево-судинних хвороб. 

Громадська організація «Захист Патріотів» попереджає про те, що порушення сну сусідять з психічними розладами та навіть можуть провокувати нервозність, підвищену тривогу, перепади настрою, втому, розсіяну увагу. Якісний сон — фундаментально важливий для опрацювання інформації, якісного мислення, відновлення енергетичних ресурсів організму та синтезування гормонів мелатоніну та кортизолу.

Варто звернути увагу на свій сон, якщо:

  • вам важко заснути
  • ви відчуваєте значну потребу в сні 
  • ви не можете прокинутись вранці
  • ваш сон нетривалий
  • ви постійно хочете спати вдень
  • ви часто прокидаєтесь серед ночі
  • у вас яскраві важкі сновидіння
  • ви почуваєтесь тривожно після пробудження
  • ви спите довго, але прокидаєтесь втомленою/им
  • близькі повідомили, що під час сну у вас зупиняється дихання (апное)

Якщо такі порушення сну тривають понад місяць, то вам варто звернутися до лікаря. У випадку, якщо ви нещодавно переживали стрес, сімейний лікар може порадити вам відвідати психолога.

Як можна поліпшити якість свого сну самотужки?

Sleep Foundation радить дотримуватися гігієни сну. Гігієна сну — поведінкова практика, яка розроблена для того, щоб сприяти людям побороти легке та помірне безсоння.

Серед корисних звичок, які допомагають заснути, радять спробувати:

  • засинати та прокидатися в один і той самий час навіть у вихідні дні
  • втомлюватися не лише морально, а й фізично: протягом дня виходити на прогулянку чи пробіжку
  • подбати про якість матраца, на якому ви спите
  • За пів години до сну краще не користуватися телефоном та іншими ґаджетами, включно з телевізором: вони випромінюють синє світло, що перешкоджає утворенню мелатоніну
  • не пийте алкоголь та каву перед сном, краще — чай з ромашки, меліси чи м’яти
  • спробуйте перед сном з’їсти вишень та помідорів — у їхньому складі багато мелатоніну
  • потурбуйтеся про те, щоб у вашій кімнаті було темно та прохолодно

Довідка. Мелатонін — гормон, який відповідає за регулювання багатьох процесів в організмі людини, серед яких — засинання. 

Авторка тексту: Софія Сидоренко

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Третю успішну трансплантацію легень провели в Україні

Wow
LIKE

У лікарні «Феофанія» медики здійснили одночасно дві операції трансплантацію легень та печінки. Успішна пересадка легень у клініці відбулася вперше, а загалом в Україні це — третя така операція. Про це повідомляє пресслужба лікарні. 

Читати далі
+ 25 слів

Raiffeisen Bank International — міжнародний спонсор війни в Україні

WTF

Цей австрійський банк внесло до переліку спонсорів війни Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Читати далі
+ 59 слів

Словаччина передала чотири винищувачі МіГ-29 Україні

Найближчими тижнями країна передасть решту літаків. Загалом Україна отримає від Словаччини 13 винищувачів радянського виробництва, заявили в міністерстві оборони країни.

Читати далі
+ 10 слів

«Подарунок для Путіна»: 30 мільйонів крон на РСЗВ для України зібрали в Чехії

LIKE

Чеська ініціатива «Подарунок для Путіна» зібрала 30 млн крон (понад 1,2 млн євро) на купівлю реактивної системи залпового вогню RM-70. До постачання, яке планують провести в найближчі тижні, також додадуть 365 ракет. Про це повідомляє видання Ceske Noviny.

Читати далі
+ 25 слів

Парламент Ісландії визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом

«За» проголосувало 48 депутатів парламенту Ісландії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Ісландії на своїй Twitter-сторінці. 

Читати далі
+ 11 слів

Скасувати спільне володіння автівкою можна в «Дії». Мінцифра запускає бета-тестування послуги

Взяти участь у бета-тестуванні можуть одразу дві людини: власник авто та водій, якому шерять авто. Для скасування треба мати «Дія. Підпис» та вже зашерений автомобіль. Про це в телеграмі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Читати далі
+ 40 слів

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів
Що там ще
+ 5872 новин