Закон про референдум ухвалили депутати. У ньому — про електронне голосування та можливість людей ініціювати волевиявлення

Що взагалі таке референдум, за які питання можна буде на ньому голосувати, а за які у жодному випадку, що потрібно, щоб референдум призначили самі громадяни і чи можна потім «перемотати усе назад» і скасувати рішення, яке прийняли на всенародному волевиявленні? На ці та на деякі інші запитання дає відповідь законопроєкт №3612. 26 січня за нього проголосували народні депутати. Раніше цей законопроєкт вніс до Верховної Ради Президент Володимир Зеленський.

Чому це важливо. Референдум є інструментом, який допомагає громадянам висловити власне ставлення до питань, які важливі для країни.

Що таке референдум?

Референдум це прийняття виборцями рішень з різних питань, які є важливими для розвитку країни.

За що можна голосувати на референдумі?

1) за затвердження законів про внесення змін до Конституції, а саме до розділів І («Загальні положення»), ІІІ («Вибори. Референдум»), XIII («Внесення змін до Конституції України»). Такий референдум призначає Президент своїм указом;

2) за питання загальнодержавного значення. Що саме мають на увазі, у тексті законопроєкту не уточнено, але їх описують як «питання, вирішення яких впливає на долю всього Українського народу та має загальносуспільний інтерес»;

3) про зміну території України. Такий референдум призначає Верховна Рада;

4) про втрату чинності закону України або окремих його положень.

Референдум можуть призначити Президент і Верховна Рада. А інші українці?

Теж можуть. Для цього потрібні підписи не менш трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу. При цьому їх потрібно зібрати у щонайменше двох третинах адміністративно-територіальних одиниць Україні (область, район, місто) і не менше ста тисяч підписів у кожній з них.

Припустимо, громадяни зібрали підписи. Що далі?

Референдум проводить Центральна виборча комісія (ЦВК). Вона забезпечує всю інформацію про референдум, а також його результати. 

За які питання не можна голосувати на референдумі?

  • які суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;
  • які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створюють загрози національній безпеці України, розпалюють міжетнічну, расову, релігійну ворожнечу;
  • про податки, бюджет, амністію;
  • ті, за які відповідає поліція, прокуратура чи суд.

Референдум можна провести у будь-який момент?

Ні. Він не може призначатися чи проводитися у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану. 

А можна змінити рішення, за яке проголосували на референдумі?

Так, на ще одному референдумі, але не раніше ніж через три роки.

Щоб проголосувати на референдумі, доведеться йти на виборчу дільницю, як під час виборів?

Не обов’язково. У законопроєкті передбачена можливість електронного голосування. Для цього треба створити «автоматизовану інформаційно-аналітичну систему із забезпечення електронного голосування». Усі особливості електронного голосування мають бути визначені окремим законом і ЦВК, коли в Україні буде технічна можливість його провести. У законопроєкті, який подав Президент, вони не прописані.

Як голосувати на референдумі?

Запитання всеукраїнського референдуму матимуть чітке і зрозуміле формулювання. Вони не допускатимуть різних тлумачень. Відповідь на них буде лише «так» або «ні».

Фото: pexels.com

На сторожі морської безпеки: 3 липня в Україні відзначають День військово-морських сил ЗСУ

Щороку в першу неділю липня в Україні відзначають День військово-морських сил. Вони стримують ворога та дають збройну відсіч у внутрішніх водах країни.

Читати далі
+ 79 слів

Фільм про українських добровольців отримав спецвідзнаку на фестивалі у Великобританії

Витвір отримав спеціальну відзнаку журі міжнародного кінофестивалю «Sheffield Doc/Fest-2022». Режисером документального повнометражного фільму «День українського добровольця» виступив Володимир Тихий. Стрічку створило об’єднання «Вавилон‘13» в об’єднанні з Black Photon.

Читати далі
+ 17 слів

Україна збирає Армію дронів для ЗСУ. Можна задонатити гроші або дрони

Проєкт «Армія дронів» включає: систематичну купівлю дронів, їхній ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. Дрони потрібні українським військовим, щоб моніторити всю лінію фронту — майже 2,5 тисячі км.

Читати далі
+ 41 слів

Український борщ — під охороною ЮНЕСКО. Його внесли до списку нематеріальної культурної спадщини

Сьогодні «Культуру приготування українського борщу» внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Читати далі
+ 34 слів

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

Історія кур’єра-суперзірки, адаптація комп’ютерної гри та нова епідемія. Серіальні прем’єри липня 2022

Найпопулярніші стрімінгові сервіси Netflix, HBO та Hulu у липні презентують низку серіальних прем’єр. Серед новинок — пригоди підлітків-бунтарів, кримінальний триллер у стінах психлікарні та життя бізнесмена, який прагне заробити, використовуючи обманні схеми.

Читати далі
+ 92 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів
Що там ще
+ 4411 новин