Що таке референдум?
Референдум — це прийняття виборцями рішень з різних питань, які є важливими для розвитку країни.
За що можна голосувати на референдумі?
1) за затвердження законів про внесення змін до Конституції, а саме до розділів І («Загальні положення»), ІІІ («Вибори. Референдум»), XIII («Внесення змін до Конституції України»). Такий референдум призначає Президент своїм указом;
2) за питання загальнодержавного значення. Що саме мають на увазі, у тексті законопроєкту не уточнено, але їх описують як «питання, вирішення яких впливає на долю всього Українського народу та має загальносуспільний інтерес»;
3) про зміну території України. Такий референдум призначає Верховна Рада;
4) про втрату чинності закону України або окремих його положень.
Референдум можуть призначити Президент і Верховна Рада. А інші українці?
Теж можуть. Для цього потрібні підписи не менш трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу. При цьому їх потрібно зібрати у щонайменше двох третинах адміністративно-територіальних одиниць Україні (область, район, місто) і не менше ста тисяч підписів у кожній з них.
Припустимо, громадяни зібрали підписи. Що далі?
Референдум проводить Центральна виборча комісія (ЦВК). Вона забезпечує всю інформацію про референдум, а також його результати.
За які питання не можна голосувати на референдумі?
- які суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;
- які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створюють загрози національній безпеці України, розпалюють міжетнічну, расову, релігійну ворожнечу;
- про податки, бюджет, амністію;
- ті, за які відповідає поліція, прокуратура чи суд.
Референдум можна провести у будь-який момент?
Ні. Він не може призначатися чи проводитися у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.
А можна змінити рішення, за яке проголосували на референдумі?
Так, на ще одному референдумі, але не раніше ніж через три роки.
Щоб проголосувати на референдумі, доведеться йти на виборчу дільницю, як під час виборів?
Не обов’язково. У законопроєкті передбачена можливість електронного голосування. Для цього треба створити «автоматизовану інформаційно-аналітичну систему із забезпечення електронного голосування». Але всі особливості електронного голосування мають бути визначені окремим законом і ЦВК. У законопроєкті, який подав Президент, вони не прописані.
Як голосувати на референдумі?
Запитання всеукраїнського референдуму матимуть чітке і зрозуміле формулювання. Вони не допускатимуть різних тлумачень. Відповідь на них буде лише «так» або «ні».
Фото: pexels.com