26 серпня у Мінську біля Червоного костелу відбувалася акція протесту. У ній брали участь понад півтори тисячі людей. Акцію розігнав ОМОН, а частину протестувальників закрили в костелі. Влада відключає інтернет. Тим часом нобелівську лавреатку з літератури Світлану Алексієвич допитали у Слідчому комітету Білорусі. Детальніше — далі.
Як протестувальників зачинили в костелі
Коли півтори тисячі людей вийшли на протест біля Червоного костелу, співробітники Міністерства внутрішніх справ закликали їх закінчити демонстрацію і розійтися. Захід відбувався мирно, учасники просто висловлювали свої думки й залишалися на місці.
Однак незадовго на площу Незалежності прибув ОМОН. Міліціянти взяли костел в облогу, а частина людей ховалася від правоохоронців усередині нього. ОМОНівці заблокували двері. Пізніше в білоруських телеграм-каналах писали, що всі люди змогли вийти з костелу, а затриманих немає.
У той же час на площі Незалежності затримували людей. ЗМІ пишуть, що чоловіків одразу садили в автозаки, а жінок відпускали.
Як ще влада протистоїть мітингувалькам?
Влада намагається зменшити комунікацію між протестувальниками. Мобільний оператор Білорусі повідомляв, що в Мінську ввечері 26 серпня повністю або частково відключать мобільний інтернет через розпорядження влади.
Що говорила членкиня Координаційної ради Світлана Алексієвич?
Нобелівську лавреатку викликали на допит до Слідчого комітету Білорусі як свідка в кримінальній справі про спробу захоплення влади, порушеній після створення в країні Координаційної ради. 26 серпня допит відбувся. Алексієвич розповіла, що розраховує на мирне врегулювання ситуації в Білорусі. А ще сказала, що білорусам потрібна допомога світу «і, можливо, Росії».
Цитата. «На мою думку, буде тривалий період політичних перестановок. Можливо, світ нам допоможе, щоб Лукашенко почав із нами розмовляти. Зараз він розмовляє лише з Путіним, тому, можливо, Путін нам допоможе», — сказала Алексієвич.
Що в Координаційній раді казали перед цим?
Координаційна рада, яку створила опозиція, за словами членів президії, не збирається змінювати Конституцію та зовнішній курс Білорусі. Її мета ― передати владу від Лукашенка до Тихановської шляхом переговорів. Члени президії кажуть, до діалогу з владою закликає Росія. У кризовий для країни час білоруси готові дослухатися до порад Росії, яка є агресором для багатьох країн, зокрема ― для України. При цьому Координаційна рада все ж наголошує, що вирішити кризові питання білоруси мають самостійно ― «без участі іноземних представників».
Що відбувалося від початку протестів: головні події
- Протести у Білорусі почалися 9 серпня після «перемоги» Лукашенка на виборах президента. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни. Відбувалися затримання, побиття й сутички з військовими. Чимало протестувальників постраждали, сотні затримані.
- Друга ніч протестів у Білорусі: від’їзд Тихановської, коктейлі Молотова та перша смерть. Білоруси продовжили вуличні протести у другу ніч після оприлюднення попередніх результатів виборів. У хід пішли коктейлі Молотова, одна людина загинула. У цей час опозиційна кандидатка Світлана Тихановська, яка за попередніми результатами виборів посіла друге місце, покинула Білорусь і прибула у Литву.
- Потім відбулося звільнення мітингарів, зізнання у фальсифікаціях. У кількох білоруських містах звільнили понад 200 людей, яких затримали на акціях протесту після президентських виборів 9 серпня. Журналісти припускають, що звільняють людей, яких затримали вночі з 9 на 10 серпня та засудили до трьох діб ув’язнення.
- Спікерка Ради республіки Наталія Качанова звернулася до білорусів і запевнила, що президент Лукашенко почув думку трудових колективів білоруських підприємств і доручив розібратись «по всіх фактах затримань». А у ніч із 13 на 14 серпня ОМОН уже не бив та не затримував протестувальників на вулиці, навпаки, затриманих почали випускати із СІЗО. Після цього багато з них опинилися у лікарнях з побоями.
- У восьмий день протестів, 16 серпня, у Білорусі відбувалися два мітинги. Перший ― Марш свободи проти влади, який незалежні спостерігачі вважають наймасовішим в історії країни. Другий ― штучний провладний мітинг, на який примусово привезли бюджетників. Він відбувся на підтримку президента Олександра Лукашенка, який сфальсифікував вибори.
- Одинадцятий день протестів. Замість білоруських журналістів, які страйкують, на державному ТБ працюють співробітники Russia Today. Помер ще один протестувальник, це вже четверта смерть від початку мітингів. Запрацювала Координаційна рада з передачі влади. Детальніше про те, що відбувається, читайте в матеріалі.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня
Фото: vot-tak.tv