Закон про мову в 2021 році: що зміниться з 16 січня в Україні?

LIKE

«Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Тому інформація про товари та послуги надається українською». Така стаття із Закону про мову набуває чинності з 16 січня 2021 року, пише Радіо Свобода. Що зміниться в Україні через це?

Чому це важливо. Така норма може допомогти захистити державну мову в Україні.

На які зміни чекати?

  • Підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці мають обслуговувати та інформувати про товари і послуги (у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги) українською;
  • виробники та продавці повинні надавати споживачам інформацію про свої товари, роботи чи послуги державною мовою.
  • інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню повинна бути українською. Водночас інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися іншими мовами. 
  • обслуговувати клієнта можуть не державною, якщо на цьому наполягає сам клієнт. Важливе уточнення: це можливо, якщо є мова, якою можуть спілкуватися і покупець, і продавець. 
  • в інформації про товари, роботи чи послуги державною можна використовувати слова, скорочення, абревіатури та позначень англійською мовою.

Чи будуть дотримуватися цієї вимоги закону?

Власники чи керівники закладів, які працюють у сфері обслуговування, мали б провести для працівників роз’яснювальну роботу щодо нововведення. Уповноважений із захисту державної мови може позапланово перевіряти, як дотримуються правил.

Що робити, якщо мене відмовилися обслуговувати українською?

На цей випадок ми маємо для вас інструкцію — читайте її тут.

Ще одна новація — екзамен з української мови

Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та використовувати її на роботі. Тепер кандидати на чиновницькі крісла складатимуть іспит на знання української. Насамперед екзаменуватимуть претендентів на посади мерів, міністрів, голів адміністрацій, керівників держпідприємств та прокуратур. Не складатимуть іспиту на знання мови кандидати в депутати.

Зрозуміло. Чи є ще щось, про що варто знати?

Публічне приниження чи зневажання української може стати підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Можуть покарати за навмисне спотворення державної в офіційних документах і текстах, а також за створення перешкод та обмежень у її застосуванні. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

Фото: pexels.com

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

Історія кур’єра-суперзірки, адаптація комп’ютерної гри та нова епідемія. Серіальні прем’єри липня 2022

Найпопулярніші стрімінгові сервіси Netflix, HBO та Hulu у липні презентують низку серіальних прем’єр. Серед новинок — пригоди підлітків-бунтарів, кримінальний триллер у стінах психлікарні та життя бізнесмена, який прагне заробити, використовуючи обманні схеми.

Читати далі
+ 92 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів

Чехія розробила безпілотник для України. Його подарують ЗСУ

У Чехії сконструювали безпілотник-розвідник Bivoj, який вже скоро використовуватимуть українські військові. Головне завдання дрону – передавати точні дані на відстані від 50 до 60 км, що дозволить українській артилерії покращити свої результати. Про це повідомляє ČTK.

Читати далі
+ 1 слів

ЗСУ відбили наступ на Херсонщині. Важливе за ніч та ранок 30 червня

Збройні Сили України відбили штурм окупантів на Херсонщині. росіяни хотіли вибити українські підрозділи з щойно визволених населених пунктів, але їм це не вдалося. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

Читати далі
+ 95 слів
Що там ще
+ 4407 новин