Закон про мову в 2021 році: що зміниться з 16 січня в Україні?

LIKE

«Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Тому інформація про товари та послуги надається українською». Така стаття із Закону про мову набуває чинності з 16 січня 2021 року, пише Радіо Свобода. Що зміниться в Україні через це?

Чому це важливо. Така норма може допомогти захистити державну мову в Україні.

На які зміни чекати?

  • Підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці мають обслуговувати та інформувати про товари і послуги (у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги) українською;
  • виробники та продавці повинні надавати споживачам інформацію про свої товари, роботи чи послуги державною мовою.
  • інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню повинна бути українською. Водночас інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися іншими мовами. 
  • обслуговувати клієнта можуть не державною, якщо на цьому наполягає сам клієнт. Важливе уточнення: це можливо, якщо є мова, якою можуть спілкуватися і покупець, і продавець. 
  • в інформації про товари, роботи чи послуги державною можна використовувати слова, скорочення, абревіатури та позначень англійською мовою.

Чи будуть дотримуватися цієї вимоги закону?

Власники чи керівники закладів, які працюють у сфері обслуговування, мали б провести для працівників роз’яснювальну роботу щодо нововведення. Уповноважений із захисту державної мови може позапланово перевіряти, як дотримуються правил.

Що робити, якщо мене відмовилися обслуговувати українською?

На цей випадок ми маємо для вас інструкцію — читайте її тут.

Ще одна новація — екзамен з української мови

Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та використовувати її на роботі. Тепер кандидати на чиновницькі крісла складатимуть іспит на знання української. Насамперед екзаменуватимуть претендентів на посади мерів, міністрів, голів адміністрацій, керівників держпідприємств та прокуратур. Не складатимуть іспиту на знання мови кандидати в депутати.

Зрозуміло. Чи є ще щось, про що варто знати?

Публічне приниження чи зневажання української може стати підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Можуть покарати за навмисне спотворення державної в офіційних документах і текстах, а також за створення перешкод та обмежень у її застосуванні. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

Фото: pexels.com

«Мавка. Лісова пісня» став найкасовішим мультфільмом за всю історію українського кінопрокату

Чотири вікенди поспіль мультфільм очолює рейтинги кількості куплених квитків. Загалом за місяць прокату вдалося зібрати 98 634 367 грн.

Читати далі
+ 7 слів

Три танки Leopard 2 від Португалії вже в Україні

Португалія передала обіцяні Leopard 2 про це пише Міноборони країни у Twitter.

Читати далі
+ 13 слів

«Тимчасові села» в Україні побудують Велика Британія та Польща

Для людей, які втратили домівки внаслідок російського вторгнення, партнери побудують тимчасове житло на заході та в центрі України.

Читати далі
+ 60 слів

Спецпризначенці СБУ знищили зенітно-ракетний комплекс «ТОР»

За допомогою дрона-камікадзе вдалося вразити російський «ТОР» — універсальний засіб протиповітряної оборони.

Читати далі
+ 62 слів

Президент «Мотор Січі» блокував передачу гелікоптера для ГУР

СБУ встановила, що президент компанії з розробки, ремонту авіації Вячеслав Богуслаєв перешкоджав роботі Сил оборони на користь агресора.

Читати далі
+ 53 слів

Танки Challenger-2 вже в Україні. Головне за ніч і ранок 28 березня

Міністр оборони показав танки Challenger-2, які передала Велика Британія. Вже скоро їх відправлять на передову. 

Читати далі
+ 150 слів

Авдіївку закривають на в'їзд. Що відбувається у місті?

Noo

Авдіївка Донецької області з 27 березня — закрита для в’їзду. Місто включили до «червоної зони». Туди не зможуть потрапити, зокрема, журналісти та волонтери. Про це повідомив голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш у телеграмі. 

Читати далі
+ 294 слів

Інклюзивний електропоїзд «Львів-Рівне-Львів» запускає Укрзалізниця

«Укрзалізниця» модернізувала електропоїзд за маршрутом «Львів-Рівне-Львів», враховуючи потреби людей з інвалідністю. Поїзд №804/803/806/805 почне курсувати із 28 березня. Про це йдеться в телеграмі Укрзалізниці. 

Читати далі
+ 38 слів
Що там ще
+ 5907 новин