Євросоюз не визнав інавгурації Лукашенка, а протести у Білорусі розігнали водометами

Позиція Євросоюзу: президентські вибори в Білорусі 9 серпня не були ні вільними, ні справедливими. Тому так звана «інавгурація», яка відбулася 23 вересня 2020 року, не має жодної демократичної легітимності, заявили у Європейському Союзі, пише Громадське. А от влада Білорусі думає по-іншому, тому усіх незгодних розігнала водометами та сльозогінним газом.

Чому це важливо. Майже 2 місяці у Білорусі тривають протести проти фальсифікацій на виборах президента та «перемоги» Лукашенка. Протестувальників затримують або жорстоко розганяють.

Детальніше. Європейський Союз не визнає легітимність Олександра Лукашенка. ЄС закликає до проведення нових вільних виборів президента Білорусі за участю закордонних спостерігачів. Про це йдеться у заяві представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля від імені всіх країн Євросоюзу.

На думку ЄС, таємна «інавгурація» прямо суперечить волі значної кількості білоруського народу. Вони висловлюють свою позицію у «численних, безпрецедентних та мирних». А ця подія, на думку представника ЄС, лише поглиблює політичну кризу в Білорусі. Євросоюз очікує, що влада Білорусі негайно припинить усі репресії й насильство проти народу та звільнить всіх затриманих, включно з політичними в’язнями.

Цитата. «Позиція Європейського Союзу є чіткою; громадяни Білорусі заслуговують на право бути представленими тими, кого вони вільно оберуть під час нових, прозорих та чесних виборів», — додав Боррель.

Таємна «інавгурація» Лукашенка та новий спалах протестів

23 вересня у Мінську відбулася інавгурація Олександра Лукашенка. Провели її «тихо», без попереднього оголошення та без прямої трансляції по національному телебаченню, що є обов’язковою умовою такої церемонії. Після цього Лукашенко фактично офіційно вступив на посаду президента.

Новини про «інавгурацію» почали з’являтися у білоруських медіа уже після того, як Лукашенко склав присягу президента. Це обурило білорусів, які уже майже два місяці виходять на протести проти Лукашенка, адже вважають президентські вибори сфальсифікованими. Люди вийшли на вулиці, але силовики почали їх жорстоко затримувати та розганяти, використовуючи водомети та сльозогінний газ.

Від застосування силовиками водометів постраждали щонайменше дві людини, серед них — жінка похилого віку. Протестувальники віднесли її на узбіччя і викликали «швидку». Учасники протестів проти інавгурації Олександра Лукашенка перекривають вулиці в центрі білоруської столиці. Вони виходять на проїжджу частину і зупиняють рух. Водії сигналять їм на підтримку і аплодують.

Під час цих протестів затримали щонайменше 259 осіб, повідомляє правозахисний центр «Вясна». Список затриманих оновлюється. Найбільше осіб силовики забрали у Мінську. Також затримання відбувались у Могильові, Гомелі, Століні, Бресті та інших містах. 

Реакція світу

Україна не визнала Лукашенка легітимним президентом Білорусі. Низка країн ЄС (Словаччина, Німеччина, Литва, Польща, Латвія, Чехія, Естонія, Данія), США та Канада зробили такі ж заяви. Першим привітав Лукашенка з інавгурацією президент Туркменістану. У Росії сказали, що інавгурація — це особиста справа офіційної влади.

Що вам точно треба знати про протести в Білорусі: хронологія подій

  • Протести у Білорусі почалися 9 серпня після «перемоги» Лукашенка на виборах президента. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни. Відбувалися затримання, побиття й сутички з військовими. Чимало протестувальників постраждали, сотні затримані.
  • Друга ніч протестів у Білорусі: від’їзд Тихановської, коктейлі Молотова та перша смерть. Білоруси продовжили вуличні протести у другу ніч після оприлюднення попередніх результатів виборів. У хід пішли коктейлі Молотова, одна людина загинула. У цей час опозиційна кандидатка Світлана Тихановська, яка за попередніми результатами виборів посіла друге місце, покинула Білорусь і прибула у Литву.
  • Потім відбулося звільнення мітингарів, зізнання у фальсифікаціях. У кількох білоруських містах звільнили понад 200 людей, яких затримали на акціях протесту після президентських виборів 9 серпня. Журналісти припускають, що звільняють людей, яких затримали вночі з 9 на 10 серпня та засудили до трьох діб ув’язнення.
  • Спікерка Ради республіки Наталія Качанова звернулася до білорусів і запевнила, що президент Лукашенко почув думку трудових колективів білоруських підприємств і доручив розібратись «по всіх фактах затримань». А у ніч із 13 на 14 серпня ОМОН уже не бив та не затримував протестувальників на вулиці, навпаки, затриманих почали випускати із СІЗО. Після цього багато з них опинилися у лікарнях з побоями.
  • У восьмий день протестів, 16 серпня, у Білорусі відбувалися два мітинги. Перший ― Марш свободи проти влади, який незалежні спостерігачі вважають наймасовішим в історії країни. Другий ― штучний провладний мітинг, на який примусово привезли бюджетників. Він відбувся на підтримку президента Олександра Лукашенка, який сфальсифікував вибори.
  • Одинадцятий день протестів. Замість білоруських журналістів, які страйкують, на державному ТБ працюють співробітники Russia Today. Помер ще один протестувальник, це вже четверта смерть від початку мітингів. Запрацювала Координаційна рада з передачі влади. Детальніше про те, що відбувається, читайте в матеріалі.
  • 26 серпня у Мінську біля Червоного костелу відбувалася акція протесту. У ній брали участь понад півтори тисячі людей. Акцію розігнав ОМОН, а частину протестувальників закрили в костелі. Влада відключає інтернет. Тим часом нобелівську лавреатку з літератури Світлану Алексієвич допитали у Слідчому комітету Білорусі.
  • Протести в Білорусі: нові затримання і «перевірка» документів ЗМІ. 27 серпня у Мінську на площі Свободи затримали близько 20 журналістів. За словами правоохоронців, було потрібно «перевірити» документи представників ЗМІ. Загалом на акціях протесту в столиці Білорусі вчора затримали майже 200 людей. Детальніше — у матеріалі.
  • У неділю 6 вересня у Мінську відбувся Марш єдності — акція протесту, несанкціонована владою. На Марш прийшло понад 100 тисяч осіб. Білоруський правозахисний центр «Весна» повідомляє про 151 затриманого на акції. Усього затримали 633 осіб по усій Білорусі. Про це написала прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова у Telegram. Усі вони брали участь в акціях протесту 6 вересня.
  • Після викрадення в Мінську членкині Координаційної ради, голови передвиборчого штабу Віктора Бабарика та теперішньої соратниці Світлани Тихановської Марії Колесникової відкрите звернення опублікувала Координаційна рада, членкинею якої є Колесникова. У заяві йдеться про те, що влада Білорусі використовує методи терору щодо протестувальників. А також Координаційна рада пише, що «люди, які беруть участь в акціях, бояться не насильства, яким їм погрожує влада, а того, що ситуація в країні не зміниться, а законність і демократія не будуть відновлені».
  • Членкиню Координаційної ради Марію Колесникову підозрюють у кримінальній справі з обвинуваченням в публічних закликах до захоплення державної влади, або насильницької зміни конституційного ладу. До іншої членкині ради Світлани Алексієвич прибули європейські посли, щоб показати свою підтримку. Що відбувається ― читайте далі.
  • У столиці Білорусі Мінську 12 вересня відбувся «жіночий марш». На площу Свободи вийшли близько 10 тисяч людей. Однак їх почали розганяти силовики. Затримали 69 осіб.
  • Упродовж 17 вересня понад десять незалежних медіа в Білорусі виходили без фото на головних сторінках. Так журналісти показують свою підтримку фотокореспондентам, яких силовики затримали напередодні.
  • Новини Білорусі: посилення кордону з Україною та ставлення ЄС до Лукашенка. Олександр Лукашенко, президент Білорусі, який сфальсифікував вибори, заявив, що треба посилити кордон з «братньою» Україною. Кордон з Польщею та Литвою узагалі закриють. 
  • У Telegram опублікували дані силовиків, які затримують людей на протестах у Білорусі. Дані близько 2026 співробітників Міністерства внутрішніх справ Білорусі опублікував опозиційний білоруський Telegram-канал Nexta Live. Усі вони причетні до затримань людей на акціях протесту. У відомстві грозяться покарати причетних до зливу. Автори Telegram-каналу кажуть, що отримали інформацію про силовиків «завдяки кібер-партизанам».

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: moyby.com

США передали Україні озброєння на 350 мільйонів доларів

LIKE

Сьогодні держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив про пакет військової допомоги для України. 

Читати далі
+ 59 слів

ЄС узгодив закупівлю мільйона боєприпасів для України

LIKE

Члени Європейського Союзу погодили колективну закупівлю мільйона боєприпасів для ЗСУ. Про це написала прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас у своєму Twitter.

Читати далі
+ 109 слів

Велика Британія та Україна підписали угоду про цифрову торгівлю. Що це значить?

LIKE

Мета підтримати українську економіку та посилити британсько-українські торговельні та інвестиційні зв’язки. Про це йдеться на сайті британського уряду. 

Читати далі
+ 134 слів

Фінляндію ушосте визнали країною найщасливіших людей. А Україна піднялася з 98 місця на 92

Noo

У щорічному Глобальному звіті про щастя оприлюднили статистику щодо рівня щастя у різних країнах, яку готують науковці США на основі опитувань. 

Читати далі
+ 43 слів

Шкарлета звільнили з посади міністра освіти

Сьогодні Верховна Рада відправила у відставку трьох міністрів, серед них — очільника Міносвіти Сергія Шкарлета.

Читати далі
+ 52 слів

Як проголосувати за створення антикорупційної ради і навіщо

На платформі Національного агентства з питань запобігання корупції відбудеться голосування для обрання 15 членів Громадської антикорупційної ради. Про це оголосили в Міністерстві оборони України. Мета — підвищення прозорості та боротьби з корупцією в Міністерстві оборони.

Читати далі
+ 57 слів

На окупованій Луганщині загарбники влаштовують провокації з українським прапором

У Луганській області окупанти вдаються до провокацій при розшуку партизан. Про це повідомляє Луганська обласна військова адміністрація у Telegram.

Читати далі
+ 22 слів

На Херсонщині ліквідували колаборанта та організатора катівень

Сергій Москаленко, 45-річний житель Нової Каховки, співпрацював з ворогом, коли його населений пункт окупували. Про це повідомило Головне управління розвідки. 

Читати далі
+ 22 слів
Що там ще
+ 5835 новин