Що відбулося?
На відміну від минулих акцій, багато протестувальників одразу пішли до резиденції Лукашенка — Палацу незалежності. Але перед демонстрантами у захисній екіпіровці і шоломах натягнули колючий дріт. Люди скандували: «Пусти до себе погрітися!», «Нам ніхто не платить». Силовикам адресували репліки: «Він втече, а вас залишить», «Зніми маску». Одна із лідерок опозиції Марія Колеснікова в інтерв’ю Радіо Свобода назвала кількість учасників демонстрації «безпрецедентно великою».
Чи були затримання?
Так. Після завершення акції силовики почали жорстоко затримувати людей. Крім того, на вулицях Мінська з’явилися невідомі молодики з битами — дуже схожі на так званих «тітушок» часів Євромайдану. Людей били кийками не тільки міліціонери й омонівці, а й невідомі в масках і цивільному одязі. Схожі особи беруть участь у затриманнях спільно з міліцією. Очевидці протестів у інших містах Білорусі, Бресті, Барановичах, Вітебську, Гродно, також повідомили про жорсткі затримання.
Скількох людей затримали?
633 осіб по усій Білорусі. Про це написала прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова у Telegram. Усі вони брали участь в акціях протесту 6 вересня.
Чи сталось ще щось, про що варто знати?
Так. Членкиню Координаційної ради Марію Колесникову вранці 7 вересня у Мінську невідомі люди посадили в мікроавтобус з написом «Связь» відвезли в невідомому напрямку. телефон Колесникової доступний, але трубку вона не підіймає. Головне управління внутрішніх справ Мінська зараз перевіряє інформацію про зникнення Марії.
Як реагує міжнародна спільнота?
Вона погрожує білоруській владі впровадженням санкцій. Перелік білоруських високопосадовців, які підпадуть під санкції Євросоюзу, може бути доповнений, а санкції набудуть чинності до 21 вересня. Про це в ефірі чеського телебачення розповів міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек:
«Я вважаю, що санкції ЄС набудуть чинності не пізніше 21 вересня. Від початку до санкційного списку входили 20 осіб, відповідальних за маніпуляції під час виборів та застосування сили проти учасників акцій протесту. Ми знову спостерігаємо жорстке поводження з мирними демонстрантами, тож цей перелік найближчими днями ми можемо розширити», – сказав він.
Що ще потрібно знати про протести у Білорусі?
- Протести у Білорусі почалися 9 серпня після «перемоги» Лукашенка на виборах президента. Офіційно кажуть, що за нього проголосували 80% виборців. У знак протесту проти фальсифікації результатів люди вийшли на вулиці у різних містах країни. Відбувалися затримання, побиття й сутички з військовими. Чимало протестувальників постраждали, сотні затримані.
- Друга ніч протестів у Білорусі: від’їзд Тихановської, коктейлі Молотова та перша смерть. Білоруси продовжили вуличні протести у другу ніч після оприлюднення попередніх результатів виборів. У хід пішли коктейлі Молотова, одна людина загинула. У цей час опозиційна кандидатка Світлана Тихановська, яка за попередніми результатами виборів посіла друге місце, покинула Білорусь і прибула у Литву.
- Потім відбулося звільнення мітингарів, зізнання у фальсифікаціях. У кількох білоруських містах звільнили понад 200 людей, яких затримали на акціях протесту після президентських виборів 9 серпня. Журналісти припускають, що звільняють людей, яких затримали вночі з 9 на 10 серпня та засудили до трьох діб ув’язнення.
- Спікерка Ради республіки Наталія Качанова звернулася до білорусів і запевнила, що президент Лукашенко почув думку трудових колективів білоруських підприємств і доручив розібратись «по всіх фактах затримань». А у ніч із 13 на 14 серпня ОМОН уже не бив та не затримував протестувальників на вулиці, навпаки, затриманих почали випускати із СІЗО. Після цього багато з них опинилися у лікарнях з побоями.
- У восьмий день протестів, 16 серпня, у Білорусі відбувалися два мітинги. Перший ― Марш свободи проти влади, який незалежні спостерігачі вважають наймасовішим в історії країни. Другий ― штучний провладний мітинг, на який примусово привезли бюджетників. Він відбувся на підтримку президента Олександра Лукашенка, який сфальсифікував вибори.
- Одинадцятий день протестів. Замість білоруських журналістів, які страйкують, на державному ТБ працюють співробітники Russia Today. Помер ще один протестувальник, це вже четверта смерть від початку мітингів. Запрацювала Координаційна рада з передачі влади. Детальніше про те, що відбувається, читайте в матеріалі.
- 26 серпня у Мінську біля Червоного костелу відбувалася акція протесту. У ній брали участь понад півтори тисячі людей. Акцію розігнав ОМОН, а частину протестувальників закрили в костелі. Влада відключає інтернет. Тим часом нобелівську лавреатку з літератури Світлану Алексієвич допитали у Слідчому комітету Білорусі.
- Протести в Білорусі: нові затримання і «перевірка» документів ЗМІ. 27 серпня у Мінську на площі Свободи затримали близько 20 журналістів. За словами правоохоронців, було потрібно «перевірити» документи представників ЗМІ. Загалом на акціях протесту в столиці Білорусі вчора затримали майже 200 людей. Детальніше — у матеріалі.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня
Фото: rubryka.com